Tri veci, ktoré ste nevedeli o pôvode parfumu

26.03.2018

Svet vôní nás dokáže zaviesť na rôzne miesta a prezradiť príbeh o tom, kto vlastne sme. Veľa faktov ale dosiaľ nebolo odhalených. Vráťme sa v čase a zistime spolu, kde to všetko začalo!

1. ODKIAĽ POCHÁDZA PARFUM?
Existuje viacero teórii o vzniku parfumu, ale všetky majú jedno spoločné . Mezopotámci, Peržania a Egypťania sa pravdepodobne zaslúžili o prvý parfum na svete. Prvá zmienka o vzniku parfumu hovorí o ženskej chemičke Tapputi, ktorá v babylonskej Mezopotámii použila myrhu, oleje a kvety. Takmer pred 4000 rokmi v Egypte ľudia využívali vône pri mnohých udalostiach, od posvätných ceremónií po pohrebné rituály ale aj v každodennom živote. Keďže vôňu považovali za pot boha slnka, známeho ako Ra, bola svätým symbolom ich kultúry. Egypťania dokonca mali boha parfumu Nefertuma, ktorý nosil korunu z lekien, ktoré sa v súčasnosti často používajú pri výrobe vôní. Nesmieme zabudnúť na Peržanov, ktorí taktiež obdivovali parfum a politické postavenie ľudí rozlišovali podľa vône. Na mnohých maľbách môžeme vidieť zobrazenie kráľov s flakónmi, čo dokazuje ako často parfum používali. Až neskôr, keď Gréci a Rimania osídlili Perziu a stretli sa s vôňou, ju ľudia začali vnímať ako kus umenia. Jej úspech sa rozšíril po celom svete, a keď sa v roku 1190 dostala do Paríža, stala sa komerčnou a vykvitla do obrovského priemyslu, v ktorom sa vyrába dodnes.

2. AKÝ BOL PRVÝ PARFUM NA SVETE?
Význam a postavenie parfumu vo svete sa v každej krajine menilo odlišným spôsobom, a teda existovalo veľa vôní, ktoré ľudia považovali za parfumy dávno predtým, ako prišiel na svet prvý moderný parfum. Stalo sa tak v Maďarsku, kde zaviedli parfum ako modernú nositeľnú vôňu, zmes esenciálnych olejov, rozpustených v alkohole. Prvý parfum vyrobený na výlučne osobné použitie patril Svätej Alžbete Uhorskej a celá Európa ho poznala ako Maďarskú vodu. Vo vôni dominovali prírodné ingrediencie ako rozmarín a tymián.

3. AKÉ SÚ NAJDRAHŠIE INGREDIENCIE NA SVETE?
Odpoveď vás možno prekvapí! Najkvalitnejšie a najdrahšie parfumy sú vyrobené z esenciálnych výťažkov, teda zmesi koncentrovaných, vysoko aromatických a olejovitých prísad, vyťažených z rastlín alebo špecifických kvetov. Prírodné ingrediencie sú najdrahšie, pretože sú veľmi vzácne, ich získavanie je náročné a prísne regulované. Medzi najdrahšie ingrediencie na svete patria jazmín, bulharská ruža, agar, pižmo a kosatec. Najdrahšou z nich je ambra. Je to látka, ktorá vzniká v tráviacom systéme vorvaňa. Jedným z dôvodov, prečo je ingrediencia drahá, je strata prírodného zdroja, ako sa napríklad stáva pri oleji z agara. Jedným z dôvodov môže byť aj obmedzený výskyt počas určitých ročných období, ako napríklad ylang - ylang na Madagaskare.

Zdroj: www.oriflame.sk

PÁČI SA TI TENTO ČLÁNOK?   ZDIEĽAJ HO

Chceš výrobky Oriflame s 20% zľavou? Pridaj sa k nám.